Menü Kapat

Çocuk sağlık sigortası, yüksek maliyetli hastane masraflarını düşünmeden çocuğunun rutin kontrollerini ve herhangi bir hastalığa ilişkin testleri ücretsiz yaptırmanı sağlayan sigorta çeşididir. Sağlık sektöründe artan maliyetler ve enflasyon oranları ile birlikte ailelerin sağlık hizmeti alabilmek için ödemesi gereken tutar da artış göstermiştir. Oysa çocuk sağlık sigortası yaptırarak devlet hastanelerinde sıra bekleme zahmetinden kurtulabilir ve çocuğunun kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayabilirsin.

Çocuk Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?
“18 yaşından küçüklere sigorta yapılır mı?” çocuğa sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Çocuğa tamamlayıcı ve özel sağlık sigortasının kapsmı sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir. Bu değişkenler genel olarak çocuğun yaş aralığı ve sürprimli olup olmamasına göre değişir. Bazı sigorta şirketleri 18 yaş altı çocuklara tek başına sigortası yapmazken kimi sigorta şirketleri ise 0-17 yaş arası çocuğa sağlık sigortası yapmaktadır. Bazı şirketler çocuğun poliçesine sürprim uygular dolayısıyla da yüksek fiyatlı poliçeler hazırlar ancak süprimsiz fiyatlama yapan sigorta şirketleri bulmak da mümkündür. Sürprim ne demek detaylıca öğrenmek için yazımıza göz atabilirsin.

Eğer sen de “Çocuğuma sağlık sigortası yaptırmak istiyorum.” diyorsan aşağıda sıralanan alternatif yoldan birini tercih edebilir ve çocuğunun sağlık sigortasından faydalanmasını sağlayabilirsin

Çocuğunu Mevcut Sağlık Poliçene Ekletebilirsin
Eğer senin veya eşinin sağlık sigortası varsa ek prim ödeyerek çocuğunu da sağlık poliçene dâhil edebilirsin.

Aile Sağlık Sigortası Yaptırabilirsin
Eğer sağlık sigortanız yoksa aile poliçesi satın alabilir, sigorta firmalarının sunduğu vergi indirimlerinden faydalanarak daha hesaplı bir poliçeye sahip olabilirsin. Aile sağlık sigortası yaptırmayı tercih edersen sigorta şirketin %5-10 arası indirim hakkı sunacaktır.

Sadece Çocuğa Sağlık Sigortası Yaptırabilirsin
Sadece çocuğunu sigortalatmak istiyorsan tek başına çocuk sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerinden de faydalanabilirsin. Ancak eklemeden geçmeyelim; yalnızca çocuk için sağlık sigortası yapan firmaların sayısı oldukça azdır. Bu nedenle diğer alternatiflere kıyasla daha yüksek prim ödemen gerekir.

Son olarak bu noktada dikkat etmen gereken önemli bir konu var! Çocukların ancak 25 yaşına kadar aile poliçesinden yararlanabilirler. Aynı zamanda evlenmemiş olmak şartı da aranır.

Çocuk Sağlık Sigortası Çeşitleri
Çocuk sağlık sigortası çeşitleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Çocuk tamamlayıcı sağlık sigortası
Çocuk özel sağlık sigortası
Gel, çocuk için tamamlayıcı ve özel sağlık sigortalarının özelliklerini birlikte inceleyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir